Recenzja: Antra — polski notatnik codzienny

To jeden z tych notatników, które leżą na mojej półce od co najmniej kilku lat. Sama nie przywiązywałam do niej zbyt wielkiej uwagi, ale już kilkukrotnie trafiłam na wzmiankę o nich w polskim notatnikowym światku. Nadszedł więc czas zetrzeć kurz z okładki i zobaczyć, co znajduje się w środku.

O firmie Antra

Antra to przede wszystkim agencja reklamowa. Od 1991 roku zajmuje się tworzeniem firmowych kalendarzy, notatników, a także całej gamy reklamowych upominków. Oprócz sprzedaży hurtowej dla firm, oferują oni również możliwość zakupów detalicznych. Dzięki temu, możemy tam znaleźć notatniki w wielu rozmiarach (w tym A5, B5 oraz A4), polski odpowiednik Traveler’s Notebook i dodatki, jak teczki z ekoskóry.

Notatnik Antra Formalizm

Formalizm to seria notatników oprawionych w ekoskórę z relatywnie twardą oprawą. W środku znajdziemy 192 strony z białawym papierem o gramaturze 80 gsm oraz zadruk w kropki lub linie. Całość uzupełnia zamykająca gumka, niezbyt ciasna, wąziutka szlufka na długopis oraz kieszeń na luźne notatki z tyłu notatnika.

Samo wykonanie nie zostawia nic do życzenia, choć szlufka na pierwszy rzut oka jest dziwna – taka malutka! W porównaniu z tym, do czego przyzwyczaiły mnie inne marki, ale to nic złego. Wsadzony w nią długopis nadal trzyma się pewnie.

Moja okładka to głęboki granat, bardzo klasyczny.

Warto też dodać, że okładka jest absolutnie gładka i nie ma na niej wytłoczonego logo ani nazwy firmy.

Test papieru

Kartki w kratkę są białawe, nie idealnie białe, ale nie wpadają też w typowy beż. Zadruk nie jest od krawędzi do krawędzi, tylko z odstępami z każdej strony. Dodatkowo, w prawym górnym rogu kartki pozostawione jest miejsce na wpisanie daty. Pożyteczność tego kawałka pozostawiam Wam do oceny, ale przypomnę tylko, że podobnie robi Leuchtturm w notatnikach w linie oraz kratkę.

Sam zadruk jest dość ciemny i lekko przytłacza, zapewne dlatego, że to kratka, a nie kropki. Grubość papieru (80 gsm) jest bardzo typowa dla podstawowych notatników „premium”.

Z radością melduję, że notatnik Antra nie ma problemu z otwieraniem się na płasko.

Wykorzystane media:

 1. Liquid Words 2021, KWZ, Lamy, M,
 2. Beryl, Lamy, M,
 3. Turmaline, Lamy, M,
 4. Blueblack, Lamy, M,
 5. Obsidian, Lamy Cristal Ink, No-name, F,
 6. Pumpkin Patch, Ferris Wheel Press, Lamy, M,
 7. Green Gold, KWZ, Lamy, M,
 8. Mango, Lamy, M,
 9. Peppermint Drop, Ferris Wheel Press, Lamy, M,
 10. Uni POSCA, 1MR,
 11. Mazak 2w1,
 12. Cienkopis 2w1,
 13. Lamy Safari, długopis olejowy,
 14. Lamy Tipo, pióro kulkowe,
 15. Stabilo point 88,
 16. Pilot G-2, 0,5 mm,
 17. Pilot V-ball, 0,5 mm,
 18. Stabilo Worker, M, pióro kulkowe,
 19. Promarker
 20. Pigma Brush

Nie ma chyba najmniejszych wątpliwości, że papier ten nie sprawdza się za dobrze. Nie nadaje się do większości mokrzejszych mediów, połowa atramentów przebija, a wyraźne prześwity są wszędzie, poza olejowym długopisem. Choć nawet ten ostatni nie sprawuje się idealnie. Podczas rysowania kwadratu na początku linijki, długopis prawie przerwał papier. Ups.

Poza tym, papier jest dość szorstki i wyraźnie czuć to podczas pisania. To nic złego i przede wszystkim kwestia własnych preferencji i wyboru mediów. Atrament na takim szorstkim papierze często ma tendencję do pajączkowania, co tu jest obecne, przy KWZ Liquid Words 2021 widać to najbardziej.

Mimo wszystko, samo pisanie jest miękkie i przyjemne. Notes dobrze otwiera się na płasko i nie ma żadnego problemu z wygodnym pisaniem. Liniatura zamknięta w sztywnej ramie sprawia, że tekst wygląda o wiele zgrabniej, podobnie jak w notesach Lamy. Kto by pomyślał, że zostanę fanką właśnie takiej kratki?

Zastosowanie

Jak napisałam w tytule, Antra to mogą być Wasze notatniki codzienne – są tanie, a nadal lepsze i bardziej trwałe niż notatniki z marketu. Zadruk w linie i kratkę pozwala na sporo różnych zastosowań, a obecność kropek w innych seriach (Romantyzm, Renesans i Impresja) ucieszy też poszukiwaczy budżetowego notatnika do Bullet Journal. Oczywiście, trzeba jednak mieć na względzie, że papier nie pozwoli na komfortowe korzystanie z bardziej wymagających mediów niż olejowy czy żelowy długopis.

Szczegóły

Cena39,99 PLN (aktualnie 28 PLN)
FormatA5, 14,5 x 21 cm
Papierbiaławy, 80 g/m
Wagaok. 250 g
Liczba stron192
Liniaturakratka, linia, kropki
Zamknięciegumka
Materiał okładkiekologiczna skóra
Dodatkowa kieszeńtak
Tasiemki1
Numerowane stronynie

Podsumowanie

Notes Antra to raczej nie jest notatnik, który kupiłabym dla siebie. Papier wymaga zbyt wielu kompromisów. To jednak jeden z lepszych notatników na start, które pozwolą Wam na budżetowy notatnik o lepszej jakości. To dobry start, który nie będzie wywierał zbyt dużej presji przed zaczęciem! A gdy już się przyzwyczaicie, możecie przeskoczyć na coś ciekawszego.

Gdzie kupić?

Notatniki Antra znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie.

Chcecie być na bieżąco z nowościami?

Zapiszcie się na nasz cotygodniowy newsletter! W środku oprócz najnowszych wpisów znajdziecie też czasem kody zniżkowe, zapowiedzi konkursów i wcześniejsze informacje o nadchodzących recenzjach.

Angelika

Ma więcej pustych notatników niż par skarpetek i zdecydowanie częściej kupuje nowe. Kocha niemieckie marki (haha) i powoli dorasta do niebieskiego atramentu.

Podobne wpisy

Sprawdź, co jeszcze mamy ciekawego!

Polecamy

Logo Sklep FC