Przewodnik po notatnikach Cognitive Surplus
Jeśli zerknęliście kiedyś na stronę Cognitive Surplus, to dobrze wiecie, że w kategorii notatników dzieje się naprawdę sporo. Jak znaleźć ten idealny dla Waszych potrzeb? Sprawdźcie nasz przewodnik!
Jeśli zerknęliście kiedyś na stronę Cognitive Surplus, to dobrze wiecie, że w kategorii notatników dzieje się naprawdę sporo. Jak znaleźć ten idealny dla Waszych potrzeb? Sprawdźcie nasz przewodnik!
Zacznijmy może od banałów. Czym w ogóle jest pamiętnik? Dla mnie to miejsce, gdzie mogę się wygadać. Raczej prywatne, niż publiczne (choć mam taką kategorię na blogu), raczej w papierze, nie online, choć wszystko zależy od tego, co chcę spisać.
Zastanawiacie się jaki prezent kupić znajomemu czy członkowi rodziny, który kocha papier? Z czego faktycznie by się ucieszył? Poniżej znajdziecie zestawienie naszych propozycji w zależności od budżetu.
Koperty to jedne z tych drobnych przedmiotów, które znajdujemy czasem w sklepie papierniczym, oglądamy z bliska i często zaraz odkładamy, zastanawiając się, jak można by je fajnie wykorzystać.
Przez lata szukałam idealnego formatu kalendarza, wiecie? Gdy w 2015 odkryłam produkty Leuchtturma, pokochałam układ tygodniowy z notatnikiem. Dawał mi sporo wolności, pozwalał pracować z projektami w tygodniowym kontekście, jednocześnie dając miejsce na konkretne planowanie.
Zaledwie w zeszłym tygodniu nowe oficjalne notatniki do Bullet Journal trafiły do sklepów. Jeśli mignęły Wam wcześniej na Instagramie, to dlatego, że limitowaną liczbę sztuk można było kupić na oficjalnej stronie BuJo.
Naturalnym jest dla nas pisanie na jasnym papierze. Zazwyczaj w notatnikach znajdziemy papier biały, écru lub w odcieniu kości słoniowej (ivory). Pod taki papier stworzone są atramenty, wkłady do długopisów lub kolorowe pisadła.
Nie wiem jak Wy, ale ja w pisanie pamiętników bawię się od lat. Najstarsze, które wciąż mam przy sobie sięgają do czasów liceum. Moja systematyczność wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Czytacie tytuł i zastanawiacie się „co”? Już śpieszę wyjaśnić. Gdy zaczynałam swoją przygodę z kalendarzami, szukałam rozwiązań, które nie obciążą za bardzo mojego budżetu.
O Zettelkasten pisałam w naszym poradniku Jak robić notatki. Patrząc po reakcjach, tą właśnie metodę uznaliście za najciekawszą. Mnie koncepcja fiszek też zafascynowała, więc oto jestem, z pełnym wpisem o Zettelkasten.
Gdy przeglądacie Instagram w poszukiwaniu inspiracji do Bullet Journal, Junk Journal czy pamiętnika, spora ilość prezentowanych na zdjęciach przedmiotów będzie z AliExpress. Jeśli do tej pory sklep ten kojarzył Wam się głównie z ubraniami i elektroniką, czas zerknąć w inną stronę.
O Bullet Journal pisałyśmy już nie raz. Jeśli trafiasz tu chcąc zacząć swoją przygodę z tą metodą planowania, zajrzyj do naszych poprzednich wpisów. Przeczytaj, czego potrzebujesz, by zacząć oraz jak zacząć.