Recenzja: Devangari — notes w twardej okładce z papierem premium

W moje ręce wpadł notes Devangari, którego powstawanie obserwowałam od samego początku. Jest to notes zupełnie nowego typu dla marki i jednocześnie bardzo rzadko spotykany na rynku w ogóle. Markę znam praktycznie od samego początku jej powstania, dlatego jestem bardzo ciekawa, czy będzie w stanie mnie czymś zaskoczyć.

O marce Devangari

Devangari Art to polska marka stworzona przez Agnieszkę Cichecką. Autorka, jak sama pisze, od najmłodszych lat interesowała się i kupowała produkty papiernicze, a swoją markę postanowiła stworzyć, bo… Nie była zadowolona z tego, co oferował jej rynek. Doskonale to rozumiem! W 2016 roku do sprzedaży weszła pierwsza jej kolekcja i ja mniej więcej od początku, również korzystam z jej produktów. Agnieszka jest całym mózgiem, sercem i rękami tej marki. Sama wybiera materiały do notesów, testuje wiele różnych papierów i rozwiązań technicznych. Jest również autorką grafik oraz malunków na okładkach.

O notatniku

Recenzja dotyczy notesu Devangari w twardej oprawie, który posiada płócienny grzbiet oraz wysokiej jakości papier. Egzemplarz, który posiadam to model w rozmiarze A5 z okładką Night Sky i 176 stronami o gramaturze 150 gsm. Okładka jest gruba, twarda i posiada charakterystyczną dla wszystkich notatników Devangari folię soft-touch, czyli gładką, bardzo przyjemną w dotyku i jednocześnie odporną na zarysowania. To, co czyni z tego notatnika praktycznie niepowtarzalną perełkę na polskim rynku, to materiałowy grzbiet. Materiał jest dosyć sztywny i nieco chropowaty. Mój egzemplarz po tygodniu średnio intensywnego użytkowania posiada niewielki ślad od otwierania. Zarówno okładkę, jak i grzbiet można bez problemu wytrzeć mokrą szmatką w razie lekkiego zabrudzenia lub zakurzenia.

Notatnik jest dosyć gruby i już na brzegach widać, że papier będzie śnieżnobiały. Strony posiadają zaokrąglone rogi i zwróciłam uwagę, że są idealnie przycięte nie tworząc żadnych kątów. Nie jestem pewna, czy dla użytkowania może mieć to większe znaczenie, ale ostatnio obcuję z notatnikiem, który ma kanciaste krągłości, dlatego te przycięcie sprawiło mi dużo radości. Nie wiem, jak często wodzicie palcem po brzegach zamkniętego notesu, ale w tym przypadku jest to bardzo satysfakcjonujące.

Notes otwiera się idealnie na płasko i nie wymaga to żadnego wysiłku, czy konieczności odpowiedniego obchodzenia się. Wyklejki są jednolitego koloru współgrającego z okładką, a koperta na luźne kartki jest pionowa, co jest bardzo wygodne, ale nieco płytka. Kropki nadrukowane na stronach są bardzo jasne, dzięki czemu nie rozpraszają podczas pisania.

Notatnik posiada gumkę zamykającą oraz dwie kolorowe tasiemki.

Test papieru

150 gsm to wysoka gramatura i spotykamy ją w notatnikach przeznaczonych do Bullet i Art Journali. Powinien znieść bez problemu mokre media. Ale oczywiście sprawdźmy to.

 1. Lamy, stalówka M, FWP, Autumn in Auburn
 2. Lamy, stalówka M, Diamine, Monboddos Hat
 3. Cienkopis 0.3 Uni, czarny
 4. Kaweco, stalówka B, Diamine, Mystique
 5. Archer & Olive, brushpen, Maroon
 6. Archer & Olive, brushpen, Blue Bell
 7. Zig Clean Color Dot, Summer Sun
 8. Ecoline, Reddish Brown
 9. Ecoline. Bronze Green
 10. Zig Art & Graphic Twin, Persian Blue
 11. Uni Posca, Red Wine
 12. Uni Posca, Light Blue
 13. Zig Brushables, Hyacint
 14. Akwarele Kuretake Hansi Tambi, niebieski, czerwony, czarny, zielony

Bardzo przyjemny notatnik, bardzo dobry papier

Brak prześwitów, brak przebić. Odpowiadając na pytanie z pierwszego akapitu – tak, notatnik mnie zaskoczył. Nie tym, że jest dobry, bo dokładnie tego po Devangari się spodziewałam. Ale zaskoczył mnie odczuciami z obcowania. Bardzo podobnie czuję się, gdy korzystam z notatników Archer & Olive, które posiadają międzynarodową bardzo wysoką opinię. Jestem naprawdę bardzo wdzięczna za to, że notatnik tak wysokiej klasy jest tworzony od początku do końca w Polsce. To notatnik idealny do Bullet Journal czy kreatywnych zastosowań, ponieważ pisanie, rysowanie i malowanie na tym papierze jest bezproblemowe.

Cena119,90 PLN
FormatA5
Papierbiały, 150 gsm
Waga495g
Liczba stron176
Liniaturakropki
Zamknięciegumka
Materiał okładkitwarda tektura pokryta folią soft touch
Dodatkowa kieszeńtak
Tasiemkitak 
Numerowane stronynie

Podsumowanie

To mój nowy faworyt. I mówię to z pełną odpowiedzialnością! Przestaję sprowadzać notatniki Archer & Olive na rzecz notesów z twardą okładką Devangari. Mam nadzieję, że właścicielka marki będzie rozwijać tę serię i stworzy coraz więcej modeli z różnorodnymi okładkami i jednocześnie coraz więcej osób się przekona do, by zaufać naszej rodzimej noteso-mistrzyni.

Agnieszka, oficjalnie dziękuję Ci za stworzenie tego notesu.

Gdzie kupić

Na oficjalnej stronie. Autorka marki na chwilę obecną nie dystrybuuje swoich produktów do innych sklepów.

Chcecie być na bieżąco z nowościami?

Zapiszcie się na nasz cotygodniowy newsletter! W środku oprócz najnowszych wpisów znajdziecie też czasem kody zniżkowe, zapowiedzi konkursów i wcześniejsze informacje o nadchodzących recenzjach.

Magda

Od dzieciństwa chciała mieć najładniejsze zeszyty w klasie i najwięcej kolorów flamastrów. Niestety zadowolenie ze szkolnych produktów minęło bardzo szybko i od tamtej pory poszukuje tego jedynego. Na jej biurku oprócz notesów, znajdziesz też kilka piór, kilkanaście zakreślaczy, dziesiątki brush penów i setki karteczek.

Podobne wpisy

Sprawdź, co jeszcze mamy ciekawego!

Polecamy

Logo Sklep FC