Przewodnik po notatnikach Cognitive Surplus

Jeśli zerknęliście kiedyś na stronę Cognitive Surplus, to dobrze wiecie, że w kategorii notatników dzieje się naprawdę sporo. Jak znaleźć ten idealny dla Waszych potrzeb? Sprawdźcie nasz przewodnik!

Piękne okładki to u Cognitive Surplus standard. Ważne jest jednak (moim zdaniem) zacząć od dobrania idealnego rozmiaru notatnika, ewentualnie skupieniu się na liniaturze i w ostatnim kroku dopiero zdecydowanie się na konkretną (zawsze cudowną) grafikę na okładce. Wariacji jest tu naprawdę sporo, są notatniki z zamknięciem na gumkę i kolorowymi krawędziami kartek, są też takie w grubej oprawie, a część wyróżni się wnętrzem, albo przez unikatowy zadruk, albo kolor kartek.

O ile nie zaznaczyłam inaczej, notatniki te mają papier o gramaturze 81 gsm. Testy samych notesów znajdziecie tutaj. Kartki są zazwyczaj lekko szare, bo jest to papier pozyskany z recyklingu. Nadruki wykonane są sojowym atramentem.

Rozmiary w Cognitive Surplus

Rozmiarowo mamy tu naprawdę wielki wybór! Od malusiego modelu Observation, po naprawdę ogromne modele jak Lab czy Engineer (ten drugi niedostępny w Europie). Kilka notatników będzie w typowych rozmiarach A4 lub A5, ale znaczna większość ma swoje własne widzimisie. Przyjrzyjmy się im więc z bliska.

Zacznę jednak od świągawki, która na szybko pokaże Wam, jak duży zakres rozmiarów znajdziemy w ich ofercie.

Na grafice znajdują się wszystkie aktualnie dostępne rozmiary notatników Cognitive Surplus, łącznie z tymi, które nie są (jeszcze) dostępne na rynku europejskim.

the Observation

Observation to najmniejszy notatnik Cognitive Surplus. Ciut większy od A7 (czyli o połowę mniejszy od A6), dostępny w miękkiej matowej oprawie. Cechy szczególne tych malusich notatników to kolorowane brzegi oraz zamknięcie na gumkę. Oba będą w tym samym kolorze akcentowym.

Rozmiar: 80 x 115 mm (ciut większy niż A7)
Dostępne zadruki: gładki
Liczba stron: 144
Cena: 55,95 PLN

the Research

Research to z kolei zestaw kieszonkowych notatników. W czteropaku znajdziemy po jedynym notesie w każdej z dostępnej liniatur, każdy będzie miał tekturową oparę, szyte kolorową nicią brzegi i 32 strony. Każdy z notatników będzie miał także inną okładkę z siostrzanej dziedziny nauki – nie uświaczycie więc anatomii obok notatników z motywami matematycznymi, czy leśnych stworzeń obok fizycznych równań.

Rozmiar: 105 x 152 mm (ciut szerszy niż A6)
Dostępne zadruki: kropki, linia, gładki, kratka (po jednym)
Liczba stron: 4 x 32
Cena: 84,95 PLN (za 4-pak)

the Syllabus

To jeden z moich ulubionych produktów Cognitive Surplus. Zamknięty w miękkiej oprawie Syllabus wyróżnia się zarówno formatem, jak i układem. Bo widzicie, nie dość że ma on bardzo pionowy format (120 x 200 mm, czyli po rozłożeniu jest prawie kwadratowy), to w dodatku jest… niedatowanym planerem!

W środku znajdziemy tygodniowe rozkładówki, gdzie każdy z dni będzie miał linie do pisania, przeplatane miesięcznym układem z datami do wypełnienia. Na końcu planera znajdziemy kilka stron w kropki do dowolnego zastosowania.

Rozmiar: 120 x 203 mm (mniejszy niż Traveler’s Notebook)
Dostępne zadruki: niedatowany planner
Liczba stron: 160
Cena: 84,95 PLN

the Abstract

Abstract to linia bardziej stonowanych notatników. Nie uświadczymy tutaj ich charakterystycznych kolaży, a zamiast tego twarde płucienne jednokolorowe okładki zdobić będą pojedyncze symbole związane z różnymi dziedzinami nauki. Znajdziemy tu więc księżyc na czarnym tle, serce na czerwonym, a fioletowe tło zdobić będzie trujący grzyb. Przepięknie.

Notatniki te będą posiadać zamknięcie na gumkę w kolorze oprawy.

Rozmiar: 148 x 210 mm (A5)
Dostępne zadruki: kropki, linia 7 mm
Liczba stron: 192
Cena: 106,95 PLN

the Analysis

To takie przepiękne notatniki na codzień. Format A5, wnętrze gładkie lub w kropki, przepiękne okładki, do tego zamknięcie na gumkę i kolorowe krawędzie, w tym samym kolorze akcentowym. Oprawa jest miękka, tekturowa o bardzo fajnej, lekko chropowatej fakturze. Przypomina mi ona trochę papier wizytówkowy.

W tej linii znajdziemy także okładki w stylu retro, które są znacznie bardziej kolorowe niż oryginalne.

Rozmiar: 148 x 210 mm (A5)
Dostępne zadruki: gładki, kropki
Liczba stron: 208
Cena: 97,95 PLN

the Dark Analysis

Najnowsze dziecko w rodzinie Cognitive Surplus to nowy wariant notatnika z czarnym papierem. Jest on w rozmiarze A5, ma miękką oprawę i zamknięcie na gumkę. Ale to nie wszystko! Najważniejszym punktem programu w tym notatniku jest liniatura. W środku znajdziemy kropki i linie nadrukowane na biało. Kropki mają rozstaw 5 mm i znajdują się po lewej stronie, a po prawej znajdziemy linie 7 mm.

Rozmiar: 148 x 210 mm (A5)
Dostępne zadruki: kropki i linie na czarnym papierze
Liczba stron: 208
Cena: 97,95 PLN

the Helix

Kolejnym notatnikiem dostępnym w rozmiarze A5 (oraz A4) jest Helix, tym razem na spirali i z twardą oprawą. Znów do czynienia mamy z klasycznymi wzorami okładek, spirala jest metalowa, a atutem tego notatnika będą strony z perforacją do łatwego wyrywania.

Rozmiar: 150 x 210 mm (A5) / 210 x 300 mm (A4)
Dostępne zadruki: linie 7 mm
Liczba stron: 160
Cena: 80,95 PLN (A5) / 118,95 PLN (A4)

the Experiment

To jeden z pierwszych modeli notatników Cognitive Surplu i dwa z nich znalazły się w moim pierwszym zamówieniu, dawno dawno w 2018 roku! Są to notatniki dość klasyczne, format ciut większy niż A5, zaledwie 112 stron w miękkiej tekturowej oprawie z szytoklejonym grzbietem.

Rozmiar: 165 x 229 mm (pomiędzy A5 a B5)
Dostępne zadruki: linie 7 mm, kropki
Liczba stron: 112
Cena: 80,95 PLN

the Dark Matter

Kolejny z bardzo unikatowych produktów, Dark Matter, wyróżnia się czarnym papierem! Normalne okładki pojawiły się wśród nich zaledwie parę dni temu, do tej pory mając swoje charakterystyczne „ciemne” ilustracje. Papier w nich jest także wyraźnie grubszy (120 gsm, a nie typowe 81).

Oprawa jest twarda i ma lekko chropowatą teksturę, ale inną niż the Analysis.

I jeśli zastanawiacie się, czym pisać po czarny papierze, to tu macie nasz poradnik.

Rozmiar: 178 x 229 mm (pomiędzy A5 a B5)
Dostępne zadruki: gładki, czarne strony
Liczba stron: 160
Cena: 140,95 PLN

the Theory

Czym Theory różni się od reszty? Twardą oprawą i grubszym papierem (128 gsm). Znów będą to klasyczne okładki z inspirowanymi nauką kolażami i ilustracjami.

Rozmiar: 178 x 229 mm (pomiędzy A5 a B5)
Dostępne zadruki: gładki
Liczba stron: 160
Cena: 127,95 PLN

the Hypothesis

I tu znowu mamy coś ciekawszego, choć nie w każdym z dostępnych wariantów. Ten sam rozmiar co poprzednie dwa i ten sam rodzaj twardej oprawy, choć ciut więcej stron — bo prawie 200. Wracamy tu jednak do typowej (wystarczającej) gramatury. Notes z serii Hypothesis dostępne będą w wersji w kropki oraz z mieszanym zadrukiem. Z jednej strony będziemy wtedy mieć kratkę (5 mm), z drugiej linie (7 mm).

Kochałabym ten notatnik znacznie bardziej, gdyby linie i kratki miały ten sam rozstaw, ale i tak jest to dość ciekawa opcja. Mój piękny Hypothesis w warzywka robi za książkę kucharską.

Rozmiar: 178 x 229 mm (pomiędzy A5 a B5)
Dostępne zadruki: gładki, mieszany (kratka 5mm i linie 7mm)
Liczba stron: 192
Cena: 118,95 PLN

the Engineer

Kolejnym z unikatowych notatników będzie Engineer. Najnowszy nabytek w europejskim sklepie. Porządnie oprawiony z minimalistycznymi dekoracjami tylko świadczącymi o dziedzinie, jest genialnym notatnikiem na studia. Na jego grzbiecie znajdziemy tę samą ikonkę, a materiał oprawy będzie inny w zależności od wybranej specjalizacji.

W środku notatnika Engineer znajdziemy także unikatowy zadruk. Po jednej stronie będzie kratka (5 mm rozstaw, z zaznaczonymi wyraźniej blokami 5 x 5), a po drugiej praktycznie gładka strona na notatki czy rysunki. Całość drukowana jest zielonym (sojowym) tuszem. Papier w środku jest jednak znacznie cieńszy niż w przypadku innych notatników, a jego gramatura wynosi 64 gsm, zamiast standardowych dla nich 81 gsm. Jak to się sprawdza w praktyce? Przetestujemy na pewno w osobnej recenzji.

Rozmiar: 216 x 279  mm (zbliżony do A4)
Dostępne zadruki: kratka po jednej stronie, gładki na drugiej
Liczba stron: 192
Cena: 141,95 PLN

the Laboratory

Na rozmiar tego notatnika NIC Was nie jest w stanie przygotować. Jest ogromny. I nie żartuję. Wszystko, co jest większe od A4 jest po prostu wielkie, wyobraźcie sobie więc moje zdziwienie, gdy ten notes okazał się większy od mojego pełnowymiarowego laptopa! Same kartki w środku są ciut niższe, ale parę centymetrów szersze niż standardowe A4. Daje to mnóstwo powierzchni do pisania.

To nie koniec niespodzianek jednak. Notatnik ten ma bardzo unikatową liniaturę, która faktycznie przyda się raczej tylko naukowcom. Jego głównym przeznaczeniem są notatki z laboratoriów, na pojedynczych stronach znajdziemy więc dedykowane ramki na tytuł i numer projektu. Poza jednak nagłówkiem i stopką każdej strony do naszej dyspozycji będzie zgrabna kratka. Na samym początku notatnika znajdzie się także spis treści, pozwalające dokumentować co znajduje się na konkretnych (numerowych) stronach.

Notatnik ten ma twardą oprawę, ale kompletnie gładką, jak the Helix.

Rozmiar: 234 x 286 mm (porównywalny do A4)
Dostępne zadruki: kratka + spis treści
Liczba stron: 192
Cena: 171,95 PLN


Na ten moment to wszystko. Choć sama muszę przyznać, że multum okładek, aż 14 różnych wariantów i kilka unikatowych zadruków to oferta dość kompletna. Chyba każdy będzie w stanie znaleźć tu coś dla siebie.

Wybraliście już swój ulubiony rozmiar? To lećcie na stronę Cognitive Surplus. Klik.

Chcecie być na bieżąco z nowościami?

Zapiszcie się na nasz cotygodniowy newsletter! W środku oprócz najnowszych wpisów znajdziecie też czasem kody zniżkowe, zapowiedzi konkursów i wcześniejsze informacje o nadchodzących recenzjach.

Angie

Ma więcej pustych notatników niż par skarpetek i zdecydowanie częściej kupuje nowe. Kocha niemieckie marki (haha) i powoli dorasta do niebieskiego atramentu.

Podobne wpisy

Sprawdź, co jeszcze mamy ciekawego!

Polecamy

Logo Sklep FC