Słowniczek
A
Akrylograf – Przyrząd do pisania i rysowania z twardą końcówką, wypełniony szybkoschnącą farbą akrylową. Takie przyrządy występują także z farbami plakatowymi lub akwarelowymi.
B
Bleeding → Przebicie
Brushpen – Przyrząd do pisania i rysowania z końcówką podobną do pędzla, zazwyczaj z wkładem atramentowym podobnym do tego, który znajduje się w wiecznym piórze.
Brush Lettering – Forma nowoczesnej kaligrafii. Dosłownie kaligrafia pędzlem. Sztuka pisania przy użyciu pędzla i atramentu lub specjalnie do tego przeznaczonego przyrządu (→ Brushpen).
Bullet Journal – System planowania, który opiera się na symbolach opartych na kropce. Jego założenia są niezwykle proste, a cały system jest elastyczny i każdy z użytkowników może dostosować go do siebie.
BuJo → Bullet Journal
C
Certyfikat FSC → FSC
Coptic Binding – (po polsku oprawa koptyjska) Sposób składania notatników lub książek, który charakteryzuje się otwartym grzbietem z widocznymi sekcjami oraz łączącymi je nićmi. Dzięki temu notesy nie mają żadnego problemu z rozkładaniem się na płasko. Przykłady takich notatników znajdziecie tutaj.
D
Dzienny (układ) – Układ w kalendarzu, w którym jeden dzień przypada na jedną stronę.
E
F
Faktura – Struktura papieru, którą można zaobserwować wzrokiem lub wyczuć dotykiem. Przykładowo, faktura może być gładka, chropowata, z wyraźnym wzorem itp.
Format – Standardowy, ogólnie przyjęty rozmiar. Przykładowo w notatnikach: A5, B5, A6.
FSC – Forest Stewardship Council – Organizacja pozarządowa, która promuje odpowiedzialne zarządzanie światowymi lasami. Wydaje certyfikaty, które poświadczają o zrównoważonej i ekologicznej produkcji m.in. papieru i produktów wykonanych z drewna.
G
Ghosting → Prześwit
Gramatura – Ciężkość arkusza papieru. Wyrażona jest w gramach na metr kwadratowy. Jedna z podstawowych właściwości papieru. Jest zapisywana jako g/m2 lub gsm (grams per square metre).
Grzbiet – Bok notatnika na którym sklejone są arkusze. Najczęściej występuje z lewej strony.
GSM → Gramatura
H
Horyzontalny (układ) – Układ w kalendarzu, w którym dni tygodnia występują poziomo.
I
J
Junk Journal – Notes lub album stworzony z niepotrzebnych materiałów, głównie papierowych. Do takich materiałów zaliczają się m.in. paragony, bilety, gazety, opakowania po produktach, etykiety, naklejki czy karteczki.
K
Kaligrafia – Sztuka starannego i estetycznego pisania, niekiedy posiadającego artystyczne zdobionego.
Kołonotatnik – Zeszyt, którego strony złączone są ruchomymi kółkami lub spiralą.
L
Loop → Szlufka
Liniatura – Rodzaj zadruku na papierze. Do najczęstszych należą: linie, kratka, kropki.
M
Miesięczny (układ) – Układ kalendarza, w którym główny nacisk kładziony jest na miesiące. Zazwyczaj taki układ posiada wyłącznie tabele z kalendarzem miesięcznym, który zajmuje dwie strony.
N
O
Obwoluta – Dodatkowa okładka książki. Nie jest przytwierdzona do książki, tylko założona za pomocą skrzydełek na właściwą okładkę.
P
Pen Loop → Szlufka
Przebicie (z angielskiego Bleeding) – Sytuacja, w której tusz lub atrament przesiąka na rewers strony w notatniku.
Prześwit (z angielskiego Ghosting) – Sytuacja, w której tusz lub atrament jest widoczny na rewersie strony, jednak nie przesiąka.
R
S
Sheen – Efekt atramentu, który przy większej powierzchni atramentu tworzy błyszczącą obwódkę w innym kolorze, zazwyczaj błyszcząc.
Shimmer – Efekt atramentu, zazwyczaj Diamine, który wygląda, jakby pływały w nim drobinki złota lub srebra.
Spirala (notes na spirali) → Kołonotatnik
Szlufka – Element notatnika, najczęściej pętelka, która umożliwia trzymanie w niej przyboru piśmienniczego.
T
Trzon – Boki notatnika, które nie są zakryte żadnym materiałem. Najczęściej występują na górze, na dole oraz z boku (prawym).
Tygodniowy (układ) – Układ kalendarza, w którym główny nacisk kładziony jest na tygodnie. Zazwyczaj taki układ posiada wyłącznie tabele z kalendarzem. Może być w formie wertykalnej lub horyzontalnej.
U
W
Wertykalny (układ) – Układ kalendarza, w którym dni tygodnia występują pionowo.
Wklejka – Pojedyncza kartka doklejana do notatnika z zadrukowaną zawartością, np. tabelą.
Wyklejka – Arkusz papieru wielkości dwóch stron, przyklejony jedną połową do wewnętrznej strony okładki.