Papier – na co zwrócić uwagę?

Papier jest najważniejszy i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Nawet jeśli w notesie wszystko nam się podoba – ma piękną okładkę, rozkłada się na płasko, ma odpowiednią liczbę tasiemek, liczbę stron, wagę, a jednak papier nas zawodzi – jesteśmy niezadowoleni z całego produktu. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu, by nie być zawiedzionym, a notes służył nam jak najlepiej?

Gramatura papieru

Jednym z podstawowych parametrów jest gramatura i informacje o niej znajdziemy praktycznie na każdym produkcje piśmienniczym. Mierzy się ją w gramach na metr kwadratowy (g/m2), a im wyższa jest wartość gramatury, tym papier będzie grubszy, cięższy i bardziej odporny na nakładane na niego media. Dobór gramatury zawsze zależy od tego, czym w danym notesie planujemy pisać. Wartości stosowanych gramatur, z jakimi możemy się spotkać na rynku to od 70 do ponad 160g/m2. Rozbieżność jest więc ogromna.

Najniższą gramaturę zwaną papierem gazetowym spotkamy w tzw. drukach jednorazowych, czyli głównie dziennikach. Z nieco wyższym, bo z papierem o gramaturze od 60 do 80g/m2 spotkamy się w książkach. Wyjątkiem są papiery kredowe stosowane w specjalistycznych drukach kolorowych, takich jak albumy i podręczniki. Papier gazetowy oraz książkowy z założenia jest stworzony wyłącznie do odbioru, czyli czytania, a nie pisania na nim. Powyżej tych wartości mamy już do czynienia z papierem przeznaczonym do odbioru mediów.

A w notesie?

W notesach rzadko spotykamy się z gramaturą poniżej 70g/m2. Możemy na taki papier trafić w notesach pochodzących z makulatury. Absolutnym minimum do pisania w notesie długopisem jest właśnie 70g/m2. Taki papier powinien znieść olejowy lub żelowy długopis, jednak przy większym nacisku kartki mogą zacząć się wyginać, co niektórzy mogą pamiętać z zeszytów z czasów szkolnych. Jeśli pragniemy używać pióra, cienkopisów, brushpenów lub zakreślaczy i nie martwić się o prześwity lub przebicie na drugą stronę, warto rozważyć notes z papierem o gramaturze 90g/m2 lub większej. Papiery powyżej 120g/m2 zniosą także kleje, farby akwarelowe, akrylowe oraz gwasze. Jednak zawsze mając do czynienia z papierem, należy pamiętać, by nie przesadzać z użyciem wody


<70g/m270-80g/m280-100g/m2100-120g/m2>120g/m2
Ołówek🟩🟩🟩🟩🟩
Długopis🟩🟩🟩🟩🟩
Pióro🟥🟧🟧🟩🟩
Zakreślacz🟧🟧🟩🟩🟩
Cienkopis🟥🟧🟧🟩🟩
Brushpen🟥🟥🟧🟩🟩
Klej i farba🟥🟥🟥🟧🟩

🟩 – ok 🟧 – możliwe przebicia 🟥 – gwarantowane przebicia

Powyższa tabela to jedynie wskazówka i niektóre papiery wyjątkowo dobrze znoszą media, które w teorii powinny nie być „używalne” na danej gramaturze.

Niska gramatura 70+ g/m2

Papier w jednym z najpopularniejszych notesów, czyli w Moleskine, zazwyczaj ma 70g/m2. Niektóre edycje limitowane oraz wersje PRO i ART mają większą gramaturę (100g/m2). Mimo to notesy są uwielbiane przez ludzi na całym świecie. Choć my nie polecamy pisać w notesach i kalendarzach Moleskine piórem 🙂

Średnia gramatura 100+ g/m2

Wysoka gramatura 140+ g/m2

Faktura papieru

Fakturowany papier w notesie? Zdarza się, choć rzadko, jednak jest to element, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę. Najlepszy i najbardziej uniwersalny papier jest gładki. Na takim papierze możemy pisać każdym przyborem. Inaczej wygląda to, gdy papier jest chropowaty. Taki papier może brzydko ścierać grafit ołówka, powodować kleksy z atramentu, a nawet zniszczyć zakreślacz lub brushpena. Jak sprawdzić, czy papier będzie nadawał się do pisania dla nas? Najlepiej przejechać po nim delikatnie palcem. Faktura powinna być wyczuwalna.

Wśród produktów premium papier z fakturą możemy znaleźć w notesach PaperBlanks. Nie przeszkadza on jednak w pisaniu i nie niszczy materiałów piśmienniczych, chociaż podczas pisania piórem słychać charakterystyczne „skrobanie” po papierze.

Papiery fakturowane są pożądane w szkicownikach przeznaczonych do odbioru mediów mokrych, np. farb akwarelowych. Produkty te powinny mieć gramaturę powyżej 200g/m2. Jednak kategorycznie powinniśmy ich unikać, chcąc ćwiczyć pisanie piórem lub kaligrafię.

Kolor papieru

Wybór koloru papieru to już kwestia indywidualna i nie ma do niej żadnych reguł. Na rynku znajdziemy notesy z papierem w wielu odcieniach, od śnieżnej bieli, poprzez kremowe, szare, kraftowe oraz czarne lub soczyście kolorowe. Dwa pierwsze są uniwersalne i warto spróbować kilku odcieni, by znaleźć swój ulubiony do codziennej pracy. Chociaż osobiście uwielbiam papier kremowy do pisania dłuższych tekstów, np. dziennika, tak do Bullet Journal, w którym piszę nie tylko piórem, ale używam też zakreślaczy oraz brushpenów, wybieram papier biały. Bardzo ciekawe i inspirujące jest używanie notesów z papierem szarym lub kraftowym, czyli lekko brązowym. Takie rozwiązanie pozwala nam korzystać z całej gamy kolorów, również bieli. Po czarny lub inny kolorowy papier warto sięgnąć tworząc albumy, lub Art Journale, ponieważ codzienne pisanie na nich może być męczące, a dobranie odpowiednich narzędzi kłopotliwe i, przede wszystkim, kosztowne.

Chcecie być na bieżąco z nowościami?

Zapiszcie się na nasz cotygodniowy newsletter! W środku oprócz najnowszych wpisów znajdziecie też czasem kody zniżkowe, zapowiedzi konkursów i wcześniejsze informacje o nadchodzących recenzjach.

Magda

Od dzieciństwa chciała mieć najładniejsze zeszyty w klasie i najwięcej kolorów flamastrów. Niestety zadowolenie ze szkolnych produktów minęło bardzo szybko i od tamtej pory poszukuje tego jedynego. Na jej biurku oprócz notesów, znajdziesz też kilka piór, kilkanaście zakreślaczy, dziesiątki brush penów i setki karteczek.

Podobne wpisy

Sprawdź, co jeszcze mamy ciekawego!

Polecamy

Logo Sklep FC