Recenzja: Papiery Wartościowe — wyjątkowy produkt na polskim rynku

Wstyd się przyznać, ale notatnik od marki Papiery Wartościowe przeleżał w mojej szufladzie kilka długich miesięcy. Kupiłam go impulsywnie i niespodziewanie, jak to często u mnie bywa. Moje serce skradła okładka i miałam ogromną nadzieję, że jakość i papier sprostają wysokim wymaganiom, jakie stawiamy w redakcji. W trakcie pisania recenzji odezwałam się do właścicielki marki i dzięki jej uprzejmości, mogę pokazać Wam nie tylko kupiony wcześniej notatnik, ale również egzemplarz z najnowszej serii.

O marce: Papiery Wartościowe

Papiery Wartościowe to polska marka, o której na stronie nie przeczytamy za dużo, dlatego też skontaktowałam się z jej właścicielką, by sama opowiedziała nam o swojej firmie.

Papiery Wartościowe powstały w 2015 roku. Jako efekt mojej fascynacji kaligrafią i prawie przez dwa lata, to był główny profil działalności. Pierwszy kalendarz wydaliśmy w 2017 roku, a w 2018 roku oficjalnie zarejestrowałam firmę pod nazwą Papiery Wartościowe.

Ideą Papierów było propagowanie tradycji odręcznego pisania, trochę na przekór współczesnemu, opanowanemu przez elektronikę światowi. Stąd oprócz kaligrafii, pojawiły się produkty, które miały do takiego pisania zachęcać. Na tyle atrakcyjne, żeby były nie tylko kolejnymi notatnikami, czy kalendarzami, ale osobistymi towarzyszami, wyrażającymi styl, z którym można się identyfikować.

Wszystkie produkty Papierów powstają w Polsce, u lokalnych producentów, jak najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Drukarnia, z którą współpracowałam w tym roku mieści się niedaleko mojego domu.

Aleksandra Zielińska, właścicielka marki Papiery Wartościowe

O notatniku

A dokładnie dwóch, bo posiadam notatnik z ilustracją Anny Rudak oraz notatnik Liquid Memory Collages z ilustracją Oli Morawiak. Obydwa są w takim samym formacie – 140 x 215 mm, czyli zbliżonym do A5 (148 x 210 mm). W środku znajdziemy 208 stron w kolorze naturalnej bieli, a liniatura, jaką oferują Papiery Wartościowe, to delikatna kratka, której linie są wyznaczone kropkami. Zastosowanie tego typu liniatury to sprytny zabieg, dzięki któremu jednocześnie widzimy zarysowaną kratkę, pomocną do pisania czy szkiców, ale dzięki swojej formie, wydaje się bardzo lekka i nie przytłacza, ani nie przeszkadza w późniejszym czytaniu treści.

Tym, co szczególnie zwróciło moją uwagę, jest waga produktu, która wynosi 411 g. Nie jest to lekki notatnik, ale zupełnie tego nie czuć, dlatego gdy wsadziłam go na wagę spodziewałam się, że wynik będzie co najmniej o 100 g niższy. Dla porównania, jest cięższy niż np. Leuchtturm1917. Posiada dwie tasiemki i niespotykaną dotychczas przeze mnie kopertę. Miejsce na drobiazgi, które na dobre zadomowiło się w produktach papierniczych, zwykle jest poziome i zajmuje całą wysokość tylnej okładki. W przypadku Papierów koperta jest pionowa i ucięta niżej, niż w połowie wysokości. Przyznam, że to niezwykle wygodne i nie zdarzyło mi się też, by coś wypadło – testowo trzymałam tam pocztówkę, paragon i kilka mniejszych naklejek.

Notes otwiera się ładnie na płasko, jednak wcześniej należy go rozbić — najlepiej to zrobić kartkując cały notatnik i za pomocą linijki, wyprostować zamykające się same strony lub po prostu robić to na bieżąco.

Test papieru

Papier użyty w notesie jest bezdrzewny, wyprodukowany w technologii, która umożliwia redukcję gramatury – mniejsza gramatura papieru pozwala na o wiele wyższą wytrzymałość, niż przy standardowym papierze.

W testach udział wzięli:

  1. Atrament Diamine Mystique w piórze Lamy Safari ze stalówką M,
  2. Atrament Monbaddos Hat, również od Diamine i również w piórze Lamy ze stalówką M,
  3. Czarny cienkopis Pentel Pointliner 0,3,
  4. Czerwony cienkopis Faber-Castell,
  5. Zielonego cienkopis Faber-Castell,
  6. Zakreślacz Zebra Mildliner w kolorze fiołkowym,
  7. Długopis Pilot G-2 w kolorze czarnym, 0,5,
  8. Bordowy Pilot G-2 0,7,
  9. Brush pen Pentel Touch w kolorze ciemnego fioletu,
  10. Kropkopis Clean Color Dot w kolorze Denin,
  11. Oraz złoty kropkopis Clean Color Dot,
  12. Brush pen Zebra Mildliner Brush w kolorze złotym,
  13. Turkusowy zakreślacz Stabilo,
  14. Akrylograf Archer and Olive w kolorze bordowym,
  15. Akrylograf Archer and Olive w kolorze granatowym,
  16. Brush pen Ecoline, w bordowym kolorze,
  17. Brush pen Faber-Castell w kolorze ciemnego różu.

Do tradycyjnych testów pisadeł dołączyły również kreatywne testy, do których użyte zostały:

  1. Czarny cienkopis Pentel Pointliner 0,1.
  2. Kredki akwarelowe bruynzeel, aktywowane wodą.
  3. Perłowe farby akwarelowe Coliro.

Testy w moim odczuciu wypadły doskonale. Wszystkie media prześwitują, ale nic nie przebija. Papier nie poddał się ciemnym atramentom, zakreślaczom ani brush penom, a nawet farby akwarelowe, do których wymagane jest użycie wody, nie uszkodziły ani nie przemiękły papieru, a jedynie lekko go pofalowały, co jest normalną reakcją.

Zastosowanie

Notesy Papierów Wartościowych to fajna propozycja dla wszystkich miłośników estetycznych produktów papierniczych, ale jednocześnie tych, którzy nie dogadują się z kropkami. Liniatura i jakość papieru pozwala na szerokie zastosowanie – zapisywanie notatek szkolno-pracowych, a także prowadzenie Bullet Journala czy pamiętnika na pewno sprawi przyjemność użytkownikowi. Papier zniesie najpopularniejsze media, a także niewielkie eksperymenty z farbami. Notatnik nie posiada gumki zamykającej, dlatego po dłuższym czasie może naturalnie się nie domykać.

Podsumowanie

Notatniki z Papierów Wartościowych na pewno mają jedne z najbardziej charakterystycznych okładek i liniatur, dlatego są naprawdę wyjątkowym produktem. Oprócz notesów, marka produkuje również kalendarze w tych samych okładkach (i na pewno będę chciała kupić jeden w przyszłym roku). Zarówno notes, jak i kalendarze, dostaniemy wyłącznie w jednym, przybliżonym do A5 formacie.

Cena119 PLN
Format140 x 215 mm
Papiernaturalna biel, 100 g/m
Waga411 g
Liczba stron208
Liniaturakratka
Zamknięciebrak
Materiał okładkipłócienna
Dodatkowa kieszeńtak
Tasiemki2
Numerowane stronynie

Gdzie kupić Papiery Wartościowe?

Notatniki i kalendarze można kupić na oficjalne stronie lub u któregoś z retailerów, np. w Rzeczowniku lub w Notece.

PS. Mnie notatnik z roślinami będzie służył jako… Notatnik z roślinami! 🌱

Chcecie być na bieżąco z nowościami?

Zapiszcie się na nasz cotygodniowy newsletter! W środku oprócz najnowszych wpisów znajdziecie też czasem kody zniżkowe, zapowiedzi konkursów i wcześniejsze informacje o nadchodzących recenzjach.

Magda

Od dzieciństwa chciała mieć najładniejsze zeszyty w klasie i najwięcej kolorów flamastrów. Niestety zadowolenie ze szkolnych produktów minęło bardzo szybko i od tamtej pory poszukuje tego jedynego. Na jej biurku oprócz notesów, znajdziesz też kilka piór, kilkanaście zakreślaczy, dziesiątki brush penów i setki karteczek.

Podobne wpisy

Sprawdź, co jeszcze mamy ciekawego!

Polecamy

Logo Sklep FC