Rozmiar notatnika, czyli jak A5 jest A5 nie równe

Gdy zaczynamy przygodę z zeszytami i notatnikami, jedną z pierwszych rzeczy która będzie determinować nasz wybór, będzie ich format. Stereotypowo, A5 to te, których używacie w podstawówce, czy gimnazjum, a na studiach przerzucicie się na A4 lub B5, bo są większe. Obracając się jedynie wśród standardowych notatników, łatwo nie zauważyć, jak bardzo rozmiar notatnika zmienia się w zależności od marki.

Poniżej przeczytacie o tym jak blisko (lub daleko) od standardowego A5 znajdują się niektóre popularne notatniki.

Format A5 wybrałam z tego względu, że to w nim znajdziemy najwięcej notatników. Część będzie miało również modele w A6 lub B5, ale to właśnie ten jest tym pierwszym i najpopularniejszym wyborem.

Parę słów o standardzie formatów papieru

Jak czytamy, A to międzynarodowy standard papieru, uznawany w większości krajów na świecie. Koncepcja brzmi: A0 to metr kwadratowy powierzchni. Każdy mniejszy rozmiar to wynik złożenia poprzedniego arkusza na pół.

Matematycznie: dłuższy bok podzielony przez krótszy daje pierwiastek z 2, czyli 1,41…

Drugi popularny format papieru to B, który ma te same proporcje, jak format A, choć różni się samym rozmiarem. A0 to 841 x 1189 mm, a B0 to 1000 x 1414 mm. Idąc dalej, A5 będzie mniejsze niż B5 i tak dalej.

A5 to 148 x 210 mm. Która z popularnych marek jest więc najbliżej standardu?

Moleskine (L)

Rozmiar w notatnikach firmy Moleskine nie trzyma się standardów, są mniej-więcej zbliżone, choć nie używają oni oznaczeń typu A4, A5, a własnych. L (Large) to ten „typowy”, podobny do A5, choć węższy. Takie 15 mm różnicy to lekko ponad 10% szerokości kartki.

Inne rozmiary ich notatników to P (Pocket) podobne do A6 i XL, któremu blisko do B5.

Rozmiar: 133 x 208 mm

Castelli (M)

Kolejna włoska firma, Castelli, nawet nie udaje, że nie inspiruje się Moleskinem. Ich kartki są identycznego rozmiaru. Trzeba jednak lekko uważać kupując, bo tam, te prawie-A5, nazwane jest Medium. Większość notatników dostępna będzie tylko w tym formacie. Pocket i Large w ofercie jest trzykrotnie mniej.

Rozmiar: 133 x 208 mm

Leuchtturm (A5 – Medium)

Leuchtturm, coraz bardziej popularna niemiecka firma, głównie wypromowana w ostatnich latach przez Bullet Journal, nazywa swoje rozmiary zgodnie ze standardami. Rozmiar ich notatnika A5 to faktycznie A5. Różnica między standardem to zaledwie 3 milimetry na szerokość!

Rozmiar: 145 x 210 mm

Paperblanks (Midi)

Znacie piękne okładki z lokalnego sklepu papierniczego? W większości przypadków to pewnie Paperblanks. Ich ceny są dość przystępne, a okładki wizualnie nie mają sobie równych. W swojej ofercie nie mają „standardowych” rozmiarów, ale też nawet nie udają. W ich ofercie znajdziemy takie nazwy jak Mini, Midi, Ultra czy Grande.

Rozmiar: 130 x 180 mm

Devangari Art (Średnie – A5)

Polskie notatniki, głównie w kropki i w przepięknych okładkach, coraz częściej można zobaczyć wśród fanów Bullet Journal. Nic dziwnego, łączą w sobie wysoką jakość wykonania oraz świetnej jakości papier. A wszystko to w kolorowej i miękkiej oprawie. Rozmiar notatników to prawie A5.

Rozmiar: 130 x 200 mm

Nuuna (M + L)

Jedna z moich ulubionych marek ma dwa rozmiary obok A5. Ich M ma dość ograniczoną ofertę i zdecydowanie popularniejsze są L. Jeden z nich jest troszkę mniejszy niż format A5, drugi troszkę większy. Oba na stronie Nuuny znajdziemy pod hasłem A5.

Rozmiar (M): 135 x 200 mm
Rozmiar (L): 165 x 220 mm

Lamy (A5)

Niemiecka firma Lamy znana jest głównie z piór i długopisów. Ich serie Safari i Al-Star podbijają serca prawie wszystkich początkujących pióromaniaków (bo mają stosunkowo niską cenę!). Niedawno postanowili oni też wejść na rynek z własnym notatnikiem.

Rozmiar: 145 x 210 mm

Ottergami (A5)

Moje najnowsze odkrycie, Ottergami, to notatniki z małej brytyjskiej firmy. Stworzone w Chinach, cechują się wysokiej jakości papierem, który zniesie naprawdę dużo, oraz stosunkowo wysoką wagą. Wnętrza wypełnione kropkami i żywe kolory sprawiają, że to dobry notatnik do Bullet Journal. Ich A5 jest bardzo bardzo blisko standardu.

Rozmiar: 147 x 210 mm


Większość firm będzie miała wymiary podane na produkcie lub na stronie internetowej. Rozmiar notatnika sprawdzicie też oczywiście linijką. Nawet jeśli nie będzie to idealnie precyzyjne, zdecydowanie wystarczy.

Niektórzy będą woleć minimalnie węższe notatniki, jak Moleskine czy Castelli, a znajdą się też tacy, którym lepiej wejdą te mniejsze na wysokość — jak widać, jest w czym wybierać! I zdecydowanie nie ma czegoś takiego jak „najlepszy” rozmiar.

Chcecie być na bieżąco z nowościami?

Zapiszcie się na nasz cotygodniowy newsletter! W środku oprócz najnowszych wpisów znajdziecie też czasem kody zniżkowe, zapowiedzi konkursów i wcześniejsze informacje o nadchodzących recenzjach.

Angie

Ma więcej pustych notatników niż par skarpetek i zdecydowanie częściej kupuje nowe. Kocha niemieckie marki (haha) i powoli dorasta do niebieskiego atramentu.

Podobne wpisy

Sprawdź, co jeszcze mamy ciekawego!

Polecamy

Logo Sklep FC